Sayfalar

27 Ağustos 2012 Pazartesi

Fenerbahçe'nin Kürekte Seçim Oyunları

Hafta sonu Sapanca Kırkpınar Parkurunda Gençler Türkiye Şampiyonası yarışları vardı. Galatasaray'ın şampiyonlukla bitirdiği yarışmalarda son derece önemli ayrıntılar bir kez daha güneş yüzü gördü. Kürek Federasyonu Başkanlığı seçimleri çok yakın bir tarihte gerçekleşecek ve kulis faaliyetleri başkan adaylarının belli olmasıyla birlikte son derece hızlanmış durumda. Yarışlar esnasında da en çok konuşulan konu başkan adayları ve Fenerbahçe Lobisiydi. Özellikle Fenerbahçe adına eski antrenör ve şube kaptanı Ozan Bayülken'in adının bir çok kişi tarafından dillendirildiğine şahit olduk. Mevcut başkan İlhami İşseven de Fenerbahçe menşeyli bir isim olmasına karşın Bayülken ile yeni bir açılım hedeflendiği aşikar.

Bayülken olur ya da olmaz Fenerbahçe bu seçimler için ciddi şekilde örgütlenmiş durumda. Bu sezon şu aşağıda adını vereceğim 5 takım Fenerbahçe'nin asıl ekiplerine girememiş sporcularıyla, Fenerbahçe'nin tekneleri, kürekleri ve antrenörleriyle yarışmakta. Kürek Federasyonu sitesine baktığınızda bunların adreslerinin bile aynı olduğu gözükmekte. Kim mi bu takımlar?

Kurbağalıdere Kürek İhtisas
Moda Kürek İhtisas
Kızıltoprak Kürek İhtisas
Kalamış Kürek İhtisas
Kadıköy Kürek İhtisas

Bu takımlara Fenerbahçe'yi de dahil edersek 9'ar delegeden Fenerbahçenin seçimde tam 54 kemik oyu var demektir. Federasyon sitesinde gözüken 30 takımın 10 tane kadarı aktif olmadığına göre Fenerbahçe'nin adayını destekleyen 5 kulüp daha istedikleri adayı seçtirmek için yeterli olacaktır.

Kürekte kulüp sayısının artmasına kimsenin itirazı yok, aksine kendi adıma çok mutlu ediyor bu haber beni ama uygulamada ve seçim sonrasında çok büyük sıkıntılar doğurduğu ve doğuracağı kesin. Fenerbahçe'de kadroya giremeyen gençleri diğer 5 kulüp adına yarıştırken bunların kaybettikçe yaşadığı psikolojik çöküş, her yarışta sonuncu gelmenin getirdiği eziklik, sporcuların kendi aralarında tartışmaları, üzerine Fenerbahçe'de kürek çeken sporcuların antrenmanda rekabetten uzaklaşması ve derecelerin düşmesi, antrenörlerin ilgilerinin bölünmesi ve performanslarının azalması Fenerbahçe için çok büyük bir handikap. Galatasaray Gençler Türkiye Şampiyonu olurken Şişecam Çayırova'nın da Fenerbahçe'yi ciddi bir biçimde zorladığını söylememiz gerek.

Eğer seçim Fenerbahçe'nin istediği gibi sonuçlanır ve arkasından bu kulüpler kapanır ya da müsabık statüsünden çıkarlarsa birilerinin bu seçim oyunlarını kim oynuyorsa, Türk Sporu ve Sporcuları adına ondan hesap sorması gerek.

Hiç yorum yok: