Sayfalar

8 Eylül 2012 Cumartesi

Terim'den Başka Görmedim

Falanca taktiksel kurgu bakımından oyunumuza uygun değildi.

Filanca orta sahası dinamik ve presli oynayan takımlara karşı etkin olamıyor.

Rakibin forvetlerinin çapraz koşularla defansın arkasına sarkması nedeniyle göbekte 1 fazla adamla olmak istedik.

Geniş alanda çok etkili bir rakibimiz olması nedeniyle devamlı alan daraltmaya çalışacağız.

Rakibin çok etkili isimlerine özel önlem almak durumundaydık.

Kontraya hızlı çıkan takıma karşı atağa çıkarken top kaptırmamak için hep topun arkasında kalmalıydık.

Falan, filan, hikaye, püsür....

Şu memlekette Fatih Terim dışında tek bir hoca daha gelmedi ki "Rakibe saygı duyuyorum ama biz sahaya çıkar ve kendi oyunumuzu oynamaya, rakibi forse etmeye çalışırız. Bugün de böyle olacak" desin. Sen ne zaman şu yukarıdakileri söyler ve herşeyi fazlasıyla taktik-teknik vesaireye bağlamaz, kağıt kalemden kurtulursun işte o zaman takımı idare edersin. "18 dakikayı 2,5 saatte seyrettik, düşünün o kadar detaylı inceledik rakibi" diyorsan o 1. golü yememelisin, her duran topta şaşırtmalı koşu yapan Hollanda'ya alan savunması yapmamalısın falan falan.

Türk takım sporlarının bir adım ileriye attığı gün tüm hocaların "Ben kendi oyunumu oynarım, onlar düşünsün" dediği gün olacaktır. O yüzden Avcı'nın da, Kocaman'ın da , Yanal'ın da ve bunların türevlerinin de daha yiyecek çok fırın ekmekleri var.

Kaçtım.

5 Eylül 2012 Çarşamba

Yeni Transferlere İlişkin Maliyet Analizi - GS-FB-BJK-TS Karşılaştırması - (Furkan Özçal Galatasaray'da)

Muhasebesporlu bir futbol izleyicisi olarak sırf merakımdan Galatasaray, Fenerbahçe,Beşiktaş ve Trabzonspor'un futbol takımlarının bu sezonki transfer maliyetlerini diğer bir deyişle transferlerin alacakları yıllık garanti ücretler ile kulüplerinde bulunacakları süre içerisinde kulüplerin kasalarından çıkacak para konusunda bir çalışma yaptım. Bu çalışmada futbolcuların alacakları ücretler üzerine %15'lik vergi payı da (Kaynak: Maliye Bakanı Mehmet Şimşek) eklenerek toplam maliyetleri çıkarılmıştır.

GALATASARAY

1. Cris: Bonservisi yok, 1 yıllık sözleşme 1,250 milyon euro, vergiler eklendiğinde toplam 1,44 milyon euro.

2. Melo: Kiralama bedeli 1,750 milyon euro, 1 yıllık sözleşme 2,9 milyon euro, vergiler eklendiğinde toplam  5 milyon euro.

3. Amrabat: Bonservisi 8,6 milyon euro, 5 yıllık sözleşme 1,2 milyon euro, vergiler eklendiğinde toplam 15,5 milyon euro.

4. Burak Yılmaz: Bonservisi 5 milyon euro, 4 yıllık sözleşme 2,3 milyon euro, vergiler eklendiğinde toplam 15,5 milyon euro.

5. Hamit Altıntop: Bonservisi 3,5 milyon euro, 4 yıllık sözleşme 2,8 milyon euro, vergiler eklendiğinde toplam 16,4 milyon euro.

6. Umut Bulut: Kiralama bedeli yok, 1 yıllık sözleşme 1,250 milyon euro, vergiler eklendiğinde toplam 1,44 milyon euro.

7. Dany: Bonservisi 3,3 milyon euro, 4 yıllık sözleşme 1,1 milyon euro, vergiler eklendiğinde toplam 8,4 milyon euro.

8. Furkan Özçal: Bonservis bedeli yok, 4 yıllık sözleşme 650 bin euro, vergiler eklendiğinde toplam 3 milyon euro.

Bu transferler sonucunda Galatasaray kasasından çıkacak toplam para: 66,68 milyon euro (22,150 milyon euro'su bonservis bedeli)

FENERBAHÇE

1. Raul Meireles: Bonservisi 10 milyon euro, 4 yıllık sözleşme 2,5 milyon euro, vergiler eklendiğinde toplam 21,5 milyon euro.

2. Yobo: Bonservisi 2,5 milyon euro, 3 yıllık sözleşme 2 milyon euro, vergiler eklendiğinde toplam 9,4 milyon euro.

3. Kuyt: Bonservisi 1 milyon euro, 3 yıllık sözleşme 2,850 milyon euro, vergiler eklendiğinde toplam 10,8 milyon euro.

4. Krasic: Bonservisi 7 milyon euro, 4 yıllık sözleşme 2,3 milyon euro, vergiler eklendiğinde toplam 16,2 milyon euro.

5. Egemen: Bonservisi yok, 3 yıllık sözleşme 1,750 milyon euro, vergiler eklendiğinde toplam 6 milyon euro.

6. Mehmet Topal: Bonservisi 4,5 milyon euro, 4 yıllık sözleşme 2 milyon euro, vergiler eklendiğinde toplam 13,7 milyon euro.

7. Hasan Ali: Bonservisi 3,750 milyon euro, 5 yıllık sözleşme 1,2 milyon euro, vergiler eklendiğinde toplam 10,65 milyon euro.

8. Salih Uçan: Bonservisi 1,550 milyon euro, 5 yıllık sözleşme 200 bin euro, vergiler eklendiğinde toplam 2,7 milyon euro.

Bu transferler sonucunda Fenerbahçe'nin kasasından çıkacak toplam para: 90,950 milyon euro (30,3 milyon euro'su bonservis bedeli).  

BEŞİKTAŞ

1. Batuhan: Kiralama bedeli 250 bin euro, 1 yıllık sözleşme 400 bin euro, vergiler eklendiğinde toplam 710 bin euro.

2. McGregor: Bonservis bedeli yok, 2 yıllık sözleşme 1,200 milyon euro, vergiler eklendiğinde toplam 2,750 milyon euro.

3. Escude: Bonservis bedeli yok, 2 yıllık sözleşme 900 bin euro, vergiler eklendiğinde toplam 2 milyon euro.

4. Uğur Boral: Bonservis bedeli yok, 3 yıllık sözleşme 700 bin euro, vergiler eklendiğinde toplam 2,4 milyon euro.

5. Olcay Şahan: Bonservisi 800 bin euro, 4 yıllık sözleşme 1 milyon euro, vergiler eklendiğinde toplam 5,4 milyon euro.

6. Oğuzhan Özyakup: Bonservis bedeli 500 bin euro, 4 yıllık sözleşme 435 bin euro, 100 bin euro imza parası, vergiler eklendiğinde toplam 2,6 milyon euro.

7. Mehmet Akgün: Bonservis bedeli yok, 2 yıllık sözleşme 200 bin euro, vergiler eklendiğinde toplam 460 bin euro.

Bu transferler sonucunda Beşiktaş'ın kasasından çıkacak toplam para: 16,3 milyon euro (1,5 milyon eurosu bonservis bedeli).

TRABZONSPOR

1. Emerson: Bonservis bedeli 1,6 milyon euro, 2 yıllık sözleşme 800 bin euro, vergiler eklendiğinde toplam 3,4 milyon euro.

2. Marc Janko: Bonservis bedeli 2,340 milyon euro, 3 yıllık sözleşme 1,5 milyon euro, vergiler eklendiğinde toplam 7,5 milyon euro.

3. Soner Aydoğdu: Bonservis bedeli 2,250 milyon euro, 5 yıllık sözleşme 1 milyon euro, vergiler eklendiğinde toplam 8 milyon euro.

4. Bamba: Bonservis bedeli 800 bin euro, 5 yıllık sözleşme 1,050 milyon euro, vergiler eklendiğinde toplam 6,8 milyon euro.

5. Emre Güral: Bonservis bedeli 600 bin euro, 5 yıllık sözleşme 330 bin euro, vergiler eklendiğinde toplam 2,5 milyon euro.

6. Yasin Öztekin: Bonservis bedeli yok, 4 yıllık sözleşme 175 bin euro, 500 bin euro imza ücreti, vergiler eklendiğinde toplam 1,380 milyon euro.

Bu transferler sonucunda Trabzonspor'un kasasından çıkacak toplam para: 29,6 milyon euro (7,6 milyon euro'su bonservis bedeli).

Mekanın Cennet Olsun Ediz Bahtiyaroğlu...Şaşkınım, şoktayım... 

Daha dün öğle saatlerinde Necati'nin taraftar ile buluşmasında üzerine giydiği, arkasında 2 numara ve Ediz yazan formayı görünce facebook hesabından Necati Ateş'e yazdığı
"Necati Abi, formamda gözün mü var?" lafı ile herkesi tebessüm ettirmişken Ediz Bahtiyaroğlu, gecesinde kalp krizi sonucu vefat ettiği haberi ile bu sefer herkesi derin bir üzüntüye saldı.

Söylenecek çok şey var; sporcu sağlığı denebilir, sezon başı sporcuların sağlık kontrolleri nasıl yapılıyor denebilir, hiç bir belirtisi olmamış mı denebilir, bu haldeyken ligde 2 maçta toplam 91 dakika nasıl oynadı denebilir, biliniyordu da gözardı mı edildi denebilir, Eskişehirspor sağlık kontrollerini yapan sağlık kuruluşunun ve doktorlarının derhal sorgulanması gerekir denebilir daha tonlarcası da eklenebilir ama şimdi değil. 

Şimdi söylenebilecek tek şey:

Çobansalata ailesi olarak Ediz Bahtiyaroğlu'na rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz. 

Son olarak Eskişehirspor yönetimine buradan bir çağrıda bulunmak istiyorum: 
Ediz'in 2 numaralı formasını emekliye ayırın ve müzeye kaldırın.

4 Eylül 2012 Salı

Blog Anketi Hakkında

Face, twit güzel ama blogtan vazgeçilmez %55
Blogların eski havası yok %32
Twitter varken gerisi hikaye %7
Blog olayı bitmiştir abi! %6

Oy kullanan kişi sayısı 99

Oy kullanan kişi sayısı da oyların dağılım şekli de blogların eskisi gibi değer görmediğini, Sivri Dilli Karalamalar yazısında söylediğim gibi ünlenmiş bloggerlar tarafından uğradığı vefasızlık ve twitter başta olmak üzere yeni nesil sosyal medya araçlarının, o ünlü mazeret hayat gailesi ile birleşerek blogların bittiğini gösteriyor. Eskiden anketlerimize katılan kişi sayısı yüzlerle ifade edilirdi, oradan hesap edin işte.

Sonuçta bu blogta 4 yazarız. Bunlardan ikisi aylardır hiç yazmıyor biri de twitter'a girdiğinden biri blogu inanılmaz boşlamış durumda ve dolayısıyla ben zorlamadan kolay kolay yazmıyor, yazdı mı her zamanki gibi harika yazıyor ama yazmıyor adam işte. En son twitter'da bir transfer maliyet analizi yapmış ki mükemmel bir yazı olurdu ama o twitlemeyi tercih etti. Umutla bekliyorum yeniden yanıma döneceği günü. Kısmet.

Netice itibariyle her ne kadar kendilerini çok sevsem de Tolga ve Alkın'a bu zamana kadar ki katkıları için çok teşekkür ediyor ve yazarlıklarına son veriyorum. Gerçi onlar ismini koymasalar da çok uzun zaman önce bitirmişlerdi bu işi.

Evet olay budur Çoban Salata'yı hala okuyan dostlar. Ben blog yazmayı seviyorum ve bırakmıyorum. Salata benim çocuğum gibi. Ama gerçek şu ki bloglar her geçen gün eriyor.