Sayfalar

23 Şubat 2012 Perşembe

Aziz Yıldırım'ın Savunma Süreciyle İlgili Genelleştirilmiş 1-2 Kelam

Aziz Yıldırım'ın kendi savunması bitmiş sıra avukatlarının savunmasına gelmiş şimdi genel görüşüm olsun bu da:
1.Bir yıla yakın zamandır tutuklu olan bir insanın savunmaya geçmeden önce genel yapıya sözü getirmesi normal.
2.Tutukluyken yaşadıklarını, sorunlarını,içinde bulunduğu alemle ilgili aksaklıkları kendi bakış açısıyla anlatması da normal.
3.Ancak kendini savunacak derken savunma stratejisinin bir bölümünü rakiplerin yaptığını iddia ettiği 1-2 şike teşvik iddiası üzerine kurması hatalıydı bana göre.
4.Çünkü bir süre sonra savunma mı yapıyorsun yeni bir iddianame mi sunuyorsun diye kamuoyunda kendisine eksi puanla geri dönüşler oldu.
5.Tabi akabinde hem ismini geçirdiği insanlar hem de kulüp başkanları belki bu süreçte hiç yorum yapmayacakken yorum yapmak zorunda kaldılar.
6.ki Galatasaray taraftarı olmam hasibiyle kendi kulübümü geçtim Trabzonspor ve Şenol Güneş'in gösterdiği tepkiyi de haklı buluyorum bu yolda..
7.Savunmanın bir kısmında ise şike teşvik parası olduğu iddia edilen paraların olmadığının kantı kulübün mali dökümleriyle çürütülmeye çalışıldı.
8.Burada savunmanın amacı iddianamenin bu kısmıyla dökümler arasındaki tutarsızlıkları ortaya çıkarmak. Ne kadar haklılar ya da haksızlar bilemem.
9.Sonuçta bir tarafta iddianame ve savcının bakışı, diğer tarafta savunma ve Aziz Yıldırım ile avukatlarının bakışı.
10.İki taraf da sundukları belgelerin geçerliliğine ve kararın buna göre verileceğine inanıyor.
11.İddianamenin doğruluğuna körkütük bağlanıp savunmayı gözardı etmek yanlış.
12.Aynı şekilde Aziz Yıldırım'ın savunmasını iddianameye karşı takılan bir kapak olarak görmek de yanlış.
13.Artık bize düşen yeni yine yeniden sabırlı bir şekilde bekleyip çıkan yeni olayları fanatiklik ve cehaletten uzak bir şekilde değerlendirmek.
14.Değerlendirip ne olacak diyenler için mahkeme kararı önemlidir tabiki ama önyargıdan sıyrılmış kamuoyu vicdanının vereceği karar da önemlidir.

22 Şubat 2012 Çarşamba

GS-BJK Maçı Öncesi Durum Muhakemesi

1.Galatasaray'ın Beşiktaş karşısında en büyük handikapı olası bir geri düşüşte sinirlerine hakim olamaması olur.
2.Saha içinde sinirlerine hakim olamayan oyuncu sayısı fazla olacak Galatasaray adına. Beşiktaş adına oyun içinde futbolu rakibi sinirlendirmek açısından çirkinleştirecek futbolcu yok ama...3.Beşiktaş'taysa Quaresma ve Almeida'dan çok Pektemek ve Simao'dan patlama gelebilir. Çünkü bu maçlarda maç öncesi arka planda kalan oyuncular daha çok öne çıkar genelde.
4.Açıkçası ilk yarı sonunda Galatasaray adına oluşabilecek en az iki farklı bir skor sonucunda öncelikle Quaresma ve Almeda bir şekilde oyundan çıkacaktır.
5.Son maçlarda Galatasaray adına yapılan çok iyi bir organizasyon var ki top rakibe geçtiği anda 5-10 sn. rakibe sağlam pres uygulanıyor.
6.Beşiktaş ile ilgiliyse Quaresma kanat varyasyonlarında özellikle sağ kanada (Galatasaray'ın sol kanadı) ağırlık verebilir diye düşünüyorum. Çünkü Eboue karşısında oynarsa zorlanır en azından Balta'ya nazaran...
7.Eğer Quaresma, Balta'nın karşısında olursa sol açık kim oynarsa yardımcı olmalıdır. Dolayısıyla da Galatasaray'ın sağ kanadı işlerlik kazandırılmalıdır.
8.Tabi her Galatasaray maçı öncesi dediğimi tekrarlayacağım. Oyun kontrolünün Galatasaray'da olacağından hareketle Melo ve Selçuk ikisi çok defansif kalmamalıdır.
9.Özellikle Selçuk'un orta saha yuvarlağından çıkmadığı veya çıkamadığı maçlar ofansif anlamda Galatasaray adına zulüm oldu bu sezon.
10.Bu gerçekten hareketle Beşiktaş kontrollü oyun adına oyunu kendi sahasında kabul ederse, orta sahayı Galatasaray'a bırakırsa fark kaçınılmaz olur.11.Beşiktaş orta sahası Ernst ve Veli ile Galatasaray orta sahası Melo ve Selçuk isim bakımından kıyaslayınca fazla yoruma gerek yok ama isimleri değil o maçta oynayacak oldukları oyunları önemli.
12.Tabi önemli bir husus Beşiktaş'ta Fernandes'in oynadığı bölgede kimin etkin olacağı. Eğer Quaresma ofansif orta saha olarak oyuna sürülürse Meloyla kavga ederler. Çünkü Melo'nun kendini oyundan attırabilecek fauller yapabileceği aşikar.
13.Benim beklentim Alex-Sow şekli bir oyun kurgusu bu maçta Quaresma-Almeida arasında olacaktır. Kanatta ise Holosko etkili olabilir.14.Galatasaray ofansında ise Elmander-Ateş ikilisi olacaktır. Elmander-Baros ikilisi daha iyi muhakkak ama Terim, Baros'a bu mükafatı vermez.
15.Kadro derinliği açısından düşünüldüğünde Galatasaray oyun kurgusunu skora göre rahatça değiştirebilir ama Beşiktaş açısından bu durum belli sınırlarda.
16.Galatasaray, oyunun akışına göre 4-4-2'den,4-5-1'e,5-4-1'e hatta Terim'in kamikazesistemi olan 2-5-3'e dönüşebilecek kadro derinliğine sahip. Saha kenarındaki oyuncuları Beşiktaş'a göre bir gömlek üstte.
17.Son olarak bir de hiç yapmadığım bir şeyi yapıp skor yazıyorum: GS 3(2)-1 BJK. İnş. :)) (Normalde taktik işlerine pek girmem amma-velakin canım çekti bu sefer. Ukalalık için kusuruma bakmayın...)