Sayfalar

22 Şubat 2012 Çarşamba

GS-BJK Maçı Öncesi Durum Muhakemesi

1.Galatasaray'ın Beşiktaş karşısında en büyük handikapı olası bir geri düşüşte sinirlerine hakim olamaması olur.
2.Saha içinde sinirlerine hakim olamayan oyuncu sayısı fazla olacak Galatasaray adına. Beşiktaş adına oyun içinde futbolu rakibi sinirlendirmek açısından çirkinleştirecek futbolcu yok ama...3.Beşiktaş'taysa Quaresma ve Almeida'dan çok Pektemek ve Simao'dan patlama gelebilir. Çünkü bu maçlarda maç öncesi arka planda kalan oyuncular daha çok öne çıkar genelde.
4.Açıkçası ilk yarı sonunda Galatasaray adına oluşabilecek en az iki farklı bir skor sonucunda öncelikle Quaresma ve Almeda bir şekilde oyundan çıkacaktır.
5.Son maçlarda Galatasaray adına yapılan çok iyi bir organizasyon var ki top rakibe geçtiği anda 5-10 sn. rakibe sağlam pres uygulanıyor.
6.Beşiktaş ile ilgiliyse Quaresma kanat varyasyonlarında özellikle sağ kanada (Galatasaray'ın sol kanadı) ağırlık verebilir diye düşünüyorum. Çünkü Eboue karşısında oynarsa zorlanır en azından Balta'ya nazaran...
7.Eğer Quaresma, Balta'nın karşısında olursa sol açık kim oynarsa yardımcı olmalıdır. Dolayısıyla da Galatasaray'ın sağ kanadı işlerlik kazandırılmalıdır.
8.Tabi her Galatasaray maçı öncesi dediğimi tekrarlayacağım. Oyun kontrolünün Galatasaray'da olacağından hareketle Melo ve Selçuk ikisi çok defansif kalmamalıdır.
9.Özellikle Selçuk'un orta saha yuvarlağından çıkmadığı veya çıkamadığı maçlar ofansif anlamda Galatasaray adına zulüm oldu bu sezon.
10.Bu gerçekten hareketle Beşiktaş kontrollü oyun adına oyunu kendi sahasında kabul ederse, orta sahayı Galatasaray'a bırakırsa fark kaçınılmaz olur.11.Beşiktaş orta sahası Ernst ve Veli ile Galatasaray orta sahası Melo ve Selçuk isim bakımından kıyaslayınca fazla yoruma gerek yok ama isimleri değil o maçta oynayacak oldukları oyunları önemli.
12.Tabi önemli bir husus Beşiktaş'ta Fernandes'in oynadığı bölgede kimin etkin olacağı. Eğer Quaresma ofansif orta saha olarak oyuna sürülürse Meloyla kavga ederler. Çünkü Melo'nun kendini oyundan attırabilecek fauller yapabileceği aşikar.
13.Benim beklentim Alex-Sow şekli bir oyun kurgusu bu maçta Quaresma-Almeida arasında olacaktır. Kanatta ise Holosko etkili olabilir.14.Galatasaray ofansında ise Elmander-Ateş ikilisi olacaktır. Elmander-Baros ikilisi daha iyi muhakkak ama Terim, Baros'a bu mükafatı vermez.
15.Kadro derinliği açısından düşünüldüğünde Galatasaray oyun kurgusunu skora göre rahatça değiştirebilir ama Beşiktaş açısından bu durum belli sınırlarda.
16.Galatasaray, oyunun akışına göre 4-4-2'den,4-5-1'e,5-4-1'e hatta Terim'in kamikazesistemi olan 2-5-3'e dönüşebilecek kadro derinliğine sahip. Saha kenarındaki oyuncuları Beşiktaş'a göre bir gömlek üstte.
17.Son olarak bir de hiç yapmadığım bir şeyi yapıp skor yazıyorum: GS 3(2)-1 BJK. İnş. :)) (Normalde taktik işlerine pek girmem amma-velakin canım çekti bu sefer. Ukalalık için kusuruma bakmayın...)

1 yorum:

selaminko dedi ki...

Bu maçta muhtemelen Engin'in sakatlığı sebebiyle oynayamayacak olmasından mütevellit sağ kanatta Aydın Yılmaz başlayacak. Herkes bu maçta Kazo'yu arayacak. Çünkü tam onun maçı idi.