Sayfalar

23 Şubat 2012 Perşembe

Aziz Yıldırım'ın Savunma Süreciyle İlgili Genelleştirilmiş 1-2 Kelam

Aziz Yıldırım'ın kendi savunması bitmiş sıra avukatlarının savunmasına gelmiş şimdi genel görüşüm olsun bu da:
1.Bir yıla yakın zamandır tutuklu olan bir insanın savunmaya geçmeden önce genel yapıya sözü getirmesi normal.
2.Tutukluyken yaşadıklarını, sorunlarını,içinde bulunduğu alemle ilgili aksaklıkları kendi bakış açısıyla anlatması da normal.
3.Ancak kendini savunacak derken savunma stratejisinin bir bölümünü rakiplerin yaptığını iddia ettiği 1-2 şike teşvik iddiası üzerine kurması hatalıydı bana göre.
4.Çünkü bir süre sonra savunma mı yapıyorsun yeni bir iddianame mi sunuyorsun diye kamuoyunda kendisine eksi puanla geri dönüşler oldu.
5.Tabi akabinde hem ismini geçirdiği insanlar hem de kulüp başkanları belki bu süreçte hiç yorum yapmayacakken yorum yapmak zorunda kaldılar.
6.ki Galatasaray taraftarı olmam hasibiyle kendi kulübümü geçtim Trabzonspor ve Şenol Güneş'in gösterdiği tepkiyi de haklı buluyorum bu yolda..
7.Savunmanın bir kısmında ise şike teşvik parası olduğu iddia edilen paraların olmadığının kantı kulübün mali dökümleriyle çürütülmeye çalışıldı.
8.Burada savunmanın amacı iddianamenin bu kısmıyla dökümler arasındaki tutarsızlıkları ortaya çıkarmak. Ne kadar haklılar ya da haksızlar bilemem.
9.Sonuçta bir tarafta iddianame ve savcının bakışı, diğer tarafta savunma ve Aziz Yıldırım ile avukatlarının bakışı.
10.İki taraf da sundukları belgelerin geçerliliğine ve kararın buna göre verileceğine inanıyor.
11.İddianamenin doğruluğuna körkütük bağlanıp savunmayı gözardı etmek yanlış.
12.Aynı şekilde Aziz Yıldırım'ın savunmasını iddianameye karşı takılan bir kapak olarak görmek de yanlış.
13.Artık bize düşen yeni yine yeniden sabırlı bir şekilde bekleyip çıkan yeni olayları fanatiklik ve cehaletten uzak bir şekilde değerlendirmek.
14.Değerlendirip ne olacak diyenler için mahkeme kararı önemlidir tabiki ama önyargıdan sıyrılmış kamuoyu vicdanının vereceği karar da önemlidir.

Hiç yorum yok: