Sayfalar

25 Aralık 2011 Pazar

Sabri'den Daha İyi mi Galatasaraylısınız???

Uzun bir zamandan beri cobansalata’yı rafa kaldırmış sadece dışarıdan bir okuyucu modunda bloga katkıma devam ediyordum. Hatta yalan olmasın belli bir zamandır takip etmek bile aklıma gelmiyordu. Bugün öğle saatlerinde Ankara’nın soğuk havasında gezmek yerine bloga bir bakayım dedim; bakmaz olaydım. Sevgili Cenky, sahibinin kimin olduğu ve o kişinin kimlere hizmet ettiği belli bir sitenin haberini bloga koyup yorumsuz görünen ancak altında çok büyük anlamlar yatan bir post yayımlamış. Açıkçası blog hakkında bir bilgim olmasa doğrudan Galatasaray’ın rakibi olanlarca açılmış bir blog derdim.

Dediğim gibi postun içeriği zaten Tahir Kum adı verilen zata ait bir sitenin haberi olduğu için bu bloga konmasına sonuna kadar karşıyken sevgili Cenky’nin başlığa “Sarbi” diye başlaması beni ziyadesiyle şaşırttı. Tamam, Sabri’yi sevmeyebilirsin, takım içerisinde görünce mutsuz oluyor olabilirsin, hatta sakatlanınca mutlu bile olabilecek kadar ileri gidebilirsin; (bu konuda Cenky’ye kesinlikle bir ithamım yok ama bu şekilde düşünen Galatasaraylılar hiç de az değil…) ama bir Galatasaraylı olarak nasıl olur da rakiplerin dalga muhabbetlerine katkı yapacak, ekmeklerine yağ sürecek şekilde böyle bir başlıkla post yayımlayabilirsin, aklım kesinlikle ermiyor.

Sabri acaba bu tip Galatasaray taraftarlarına ne yaptı da bu hale getirildi? Takımdaki bazıları gibi ikililik mi yaptı takım içinde? Bazıları gibi yediği kabı pisleyecek şekilde takım kadrosunu rakiplere mi jurnalledi? İhtiyaç duyulduğu anlarda ben sakatım, oynamam etmem mi dedi? Ya da ilk önce gitmeyeceğim deyip ilk fırsat bulduğu anda sözünü yiyerek arkada kendine güvenenleri ve inananları p.ç gibi ortada mı bıraktı? Ya da saha içinde veya dışında yaptıklarıyla yüzünü mü kızarttı, Galatasaraylılığınızla utanacak duruma mı getirdi sizi?

Evet, Sabri saha içinde performans olarak etkisiyle, yaptıklarıyla ya da yapamadıklarıyla beklentileri karşılayamayabilir. Ama beklenti ne? Önemli olan Sabri’ye sallayanların beklentileri mi yoksa teknik direktörlerin mi? Lucescu’su, Fatih Terim’i, Rijkaard’ı, Hagi’si ya da Gerets’i vs. hiçbir şey bilmiyor da siz mi biliyorsunuz? Bir futbolcuya futbol aleminde Avrupa arenasında ismi olan bunca t.d. güveniyorsa bir nedeni ya da birçok nedenleri vardır demek bu kadar mı zor?
Denilebilir ki, yahu bu kadar diyorsun da Sabri bu kadar önemli bir futbolcu mu takım için? Sabri takım için illa olması gereken bir oyuncu olmayabilir ama Galatasaray kulübü için olmazsa olmaz bir oyuncudur. Galatasaraylılık diyince Servet’i mi öne atacaksınız ya da Balta’yı mı veya başka bir Türk oyuncuyu mu? Ya da Melo’nun saha içinde hareketlerine bakarak “konsantrasyonuna bak” ya da Baytar terinin son zerresine kadar savaşıyor diye tribünden avuçları patlayıncaya kadar alkışlayan sizler Sabri’nin hangi maçında kaçak güreştiğini gördünüz? Bu takım 10 yıldır kendi öz çocuklarını bir çırpıda sildiği için bu hale geldi. Bu takımı anca bu takımın içindeki bazı aklıevveller bu hale getirebilirdi ki gönülleri rahat olsun dibe koydular markayı. Ama yine aynı şekilde bu sezon eğer bir şekilde şu ana kadar başarı varsa o başarının özünde yine o çocuklar ile kulüp arasındaki barışın sağlanması ve yönetim tarafından bu çocukların kulübe hizmet için alınması vardır.

Ama siz haklısınız, Sabri sizin çocuğunuz, Sabri’ye sallarsınız rakibinizin ergen muhabbetleri üzerinden devam edersiniz ve onu takımdan ayırmaya çalışırsınız. Ama Sabri kızmaz, sen konuşma otur şöyle köşede dersiniz o da ses çıkarmaz kendine yapılan onca yakıştırmalara rağmen çıkar topunu oynar. Zamanında Sabri gibi bu kulübe parayla değil gönülden bağlı olanları öyle ya da böyle küstürüldüğü için dibe kadar gitti bu takım. Ünal Aysal ve yanındakiler bunu bildikleri için ilk önce iç barışı sağlayıp ve Galatasaray’ı, Galatasaray’ı bilenlere bıraktığı için bu durumda. Aynı şekilde bu durumdandır ki Fatih Terim, yönetimden ilk etapta Sabri’nin sözleşmesinin yenilenmesini istemiştir. Çünkü Sabri’nin takım içinde olmasa bile kulüpte olması Galatasaray ruhunun ne olduğunu anlatacak ekstra bir kişinin olması demektir. Siz devam edin dalga geçin, istemeyin Sabri’yi ya da laf çarpın Sabri’ye. Ama Sabri’yi sadece saha içindeki performansı ile değerlendirdikçe bu kulüp mehter takımı gibi devam eder. Allah’tan Fatih Terim ve yönetimdekiler sizler gibi düşünmüyor ve biliyorlar ki Sabri gibi gerçek Galatasaraylıların kulüp içerisinde kalması kulübün her zaman için menfaatinedir…

15 yorum:

Cenky dedi ki...

...Zamanında Sabri gibi bu kulübe parayla değil gönülden bağlı olanları öyle ya da böyle küstürüldüğü için dibe kadar gitti bu takım...

diyor ozhano. Ben de senelerdir hep aynı şeyi söylüyorum. Şimdi o adamları yiyip, bitirip, kulüpten uzaklaştırmışken sadece Sabri'nin kalmış olması geriye germektedir beni. Nice yetenekli ve karşılıksız Galatasaraylı, sırf üçlü çektirmiyor diye harcanmışken Sabri'nin hala burada olması ziyanlıktır. Ne yetenek ne de oyun karakteri olarak 1 adım ileri gitmemiş bir adamı sırf çok iyi Galatasaraylı diye savunmak boştur.

Ben Sabri'den daha iyi Galatasaraylıyım kendimce. O alıntıyı yapma sebebim de ilgili postun yorumlarında yazıyor. Ben okuyucuyum, negatif, pozitif, taraflı, tarafsız her şeyi okurum dilediğimden faydalanırım. Sabri'nin takımda kalma sebeplerinin en başında geleni de altyapıdan gelmiş oyuncu kontejanıdır, bir bakmakta fayda vardır.

ozhano dedi ki...

Yazdığın bu yorum ile zaten kendin geliyorsun benim dediklerime. Özellikle Hakan Şükür özelinde düşüncelerini biliyorken Sabri hakkında bu kadar kolay kalemi kırmanadır benim tepkim. Bu kulübün geleneklerini bilen futbolcular birer birer kulüpten koparılmasına tepki koyarken senin Sabri neden koparılmıyor diye sorgulaman çok ilginç. Ayrıca Sabri’nin sadece üçlü çektirdiği için bu takımda var olduğunu söylemek basite kaçmaktan başka bir şey değildir kanımca. Son olarak eğer sen Sabri’nin takımda kalma sebebini altyapı kontenjanı olarak görüyorsan eğer Sabri’de bir şey görmüyor olsa Fatih Terim gerekirse bir kişi eksik maçlara çıkar, yine onu koymaz kadroya. Fatih Terim’in geçmiş uygulamalarına bir bakmakta fayda var…

mrthnkrm dedi ki...

Konu dışı ama burada sporx'e sallamaya ne gerek var anlamadım. İstatistikleri koyup bir gerçeği yazmışlar; kabul edersiniz ya da etmezsiniz. Aslında sizin asıl tartışmanız gereken o sitede dalga geçilmeksizin Sabri diye yazılırken Galatasaraylı bir blogda Sarbi diye yazılması ve komedi diye bunun belirtilmesi olmalı.

yusufgs dedi ki...

Sabri candır, kandır, bu takımın ruhudur.Defansif bir oyuncu olmasına rağmen gayet güzel golleri ve çalımları vardır( misal P.Lahm otobiyografisinde Euro 08da 2 gol öncesi yediği çalımı unutamadığı yazmış ).Bütün sezon külübede otursa bile ne bir saygısızlık eder ne de Galatasaray hakkında kötü bir söz söyler.Tabikide kötü pasları ve daha da kötü şutları olmuştur, ama her maç terinin son damlasına kadar takımı için mücadele edenlerdendir.Bu takımda teknik direktörü boykot etmiş futbolcular hala oynuyorsa, takıma küfür etmiş futbolcular oynamışsa, Sabrinin kredisi sonsuzdur.Mesela Ardanın yeri hala benim ve genel olarak Galatasaray taraftarının gönlünde ayrıdır, son yıllarda o eski Arda olmamasına rağmen, hep Acun abisiyle Emre abisiyle anılmasına rağmen.Biz Arda kadar Sabriyi savunsaydik, ilgi gösterseydik belkide durum daha başka olabilirdi.

gselami80 dedi ki...

Galatasaray futbol takımında profesyonel futbolcu iş yapmaz. Profesyonel para kazanan ama amatör ruh ile oynayacak adamlar lazım şu anda o kenetlenmeyi F.T. sağlamış görünüyo. Bu durumda Sabri'nin alternatif olarak Galatasaray'da kalması temelden bu ocakta var olması sebebiyle önemlidir. Kime ne zararı var. Sabriye sallayana kadar git Servetle,Rierayla,cıgarakolik hakan balta ile uğraş. Sessiz adama ne sataşılır. Çok mu para alıyo hayır, takımı sabote mi ediyo hayır,gıcık mı hayır. Artı Sabri ile ilgili önceki yazıdaki başlık yakışmamış. Değişmesini talep ediyom

GALATASARAY dedi ki...

ulan utanin be,Galatasaray icin neler-neler yapmis,en son dakikalarda qol atmis,her zaman durmadan Galatasaray icin savasmis birini harciyorsunuz,asil siz Galatasarayli degilsiniz ve boyle Galatasarayli olmaktansa olmayin lan

Adsız dedi ki...

Sabri, yetenekleri kısıtlı olmasına rağmen GS ruhu ile canla başla çalışan gerçek bir GS lidir.Taımda kalma sebebi alt yapıdan gelmiş olması değil takımı her koşulda bırakmamasıdır.Unutmayınki Arda'nın en ufak bir sakatlıkta aylarca yer almadığı bu takımda (geçen yıl)Sabri herşeyiyle oynamıştır.Ben de Sabri' yi eleştiririm.Ama ASLA başka takım taraftarlarının önünde ona laf etmem.Edenle de gerekirse kavga bile ederim.Sabri bu takıma lazımdır.Ruh olarak lazımdır.Ve bence bir GS li Sabri ile dalga geçmemelidir.En azından herkesin okuduğu blogda.Bknz. hiç bir FB li en salak futbolcusuna bile uluorta laf etmez.Azıcık örnek alalım.Ama sadece bu konuda:)

Adsız dedi ki...

İnsanlar fikirlerini 'güzelce' açıklama hakkına sahiptir.Eleştirir,yorum yapar.Ama insan olmanın gereği olan düzgün konuşma, "Ulan!" şekline bürünmüş durumda.Sabri yediği çanağa tükürmez.Ama onu kötülemeye çalışan zihniyet kendi takımının veya takım ruhunun yahut da taraftarlık olgusunun içine tükürmekten kendini alamıyor.Keşke Sabri gibi oyuncularımız olsa.Beşiktaş taraftarı olarak diyorum ki bizim de "Deli İbo'muz" vardı.Hala da var.Neer neler dediler.Kambur adam,Kafanı kaldır,Güzel oyna.Hatta "Ya defol git! gibi ithamlarda da bulundular.Gerçek taraftar, desteğini hiçbir zaman esirgemez.Sabri'yi eleştirebilir herkes ama yerden yere vuramaz.Futbolu takip eden bir insan, Türkiyemizde spor ruhu taşımayan nasıl futbolcular olduğunu görebilir.Ya da Ulan'lı taraftarların bakış açılarını algılayabilirler.Neyse hayat. Çeşit çeşit barındırıyor.Saygı duymak lazım ama görüşlerine.Hitap şekline asla !

M.R.B. dedi ki...

Kardesim,

taraf olarak baska taraftayim, dolayisiyla benim yorum yazmam belki cok dogru degil ama, demeden de gecemeyecegim.

bu takim seneler sonra ilk yariyi lider bitirmis. seneler sonra oyun olarak rakiplerine net bir ustunluk kurmus. seneler sonra net konusan ve gundem belirleyen bir baskani var. seneler sonra baskani camiaya yon gostericilik yapiyor. seneler sonra adam gibi bir stadda oynuyor. seneler sonra butcesi yoluna girmis, seneler sonra akilli transferler yapilmis, seneler sonra bu transferleri yonetebilen bir teknik direktor var.

hele ki turkiyede futbolun bu kadar yiprandigi gunumuzde dimdik duruyor. tadini cikartin be kardesim. futbolcunuzla veya birbirinizle ugrasacaginiza tadini cikartin :)

Cenky dedi ki...

Kendi kendimizi eleştirmeyi, eksiklerimizi herkesin önünde söylemeyi öğrenemedikçe futbol bir endüstri, bizler de müşteri olmaktan öteye geçemeyecektir.

Futbol bir oyun ve biz sadece onu izleyerek eğlenen seyircileriz. Sabri de sadece komedi türünde sahne alan ortalama bir oyuncu bana göre.

İnsanlara hakaret edecek şekilde konuşarak bir şeyler ispatlamaya çalışan arkadaşı da Allah'a havale ediyorum. Başta ozhano olmak üzere destekleyen kardeşlerime de sonsuz teşekkürler.

En son olarak da sen Sabri'yle dalga geçmiyorum, bu oyunun bir izleyicisi olarak, bu oyunun aktörlerinden birinin performansını, bu kulübün yaptığı bir hata üzerinden eğlenceli bir şekilde eleştirmeye çalışıyorum anlayana. Anlamayanlara da selam olsun.

Şu fotoğrafa da bir bakın derim.

http://2.bp.blogspot.com/_B0iXUs8Kt3Q/S9U_ogXUe5I/AAAAAAAADJU/w5eV_E_zYdY/s400/sarbi.jpg

yusufgs dedi ki...

Işte o isim olayıda Sabrinin talihsizliği bence.Yani o maçta atıyorum Pratesin ismi yanlış yazılmış olsaydı farkına bile varılmazdı, ya da daha o hafta unutulur giderdi. :)

selaminko dedi ki...

Sabri candır. Galatasaray'ın içinde küstürüldü dediğiniz adamlara bir bakalım. H.Şükür mesela futbolculuğuna tek kelime laf etmem ama futbolunun son deminde oyundan kendisi alınınca oyuna giren Cafercan'ı sahiplenmemiştir. Tribunden bir kez olsun adam gibi izlenmemiştir. Kaptan yapıp bagrımıza bastıgımız Büyük Kaptan dediğimiz adam GS'a gol atınca sevinmiştir. H.Unsal dediğimiz adam GS'a sallamak için elinden geleni yapmıstır. Arda denen herif yabancılara takmıs ve takım ici butun dengelerin icine edip gitmiştir. Sabri ise böyle değildir. Küsmeden kızmadan işine bakar. Ha yeteneği kapasitesi bellidir. Ama ben milli takımda da Galatasaray'da da (Eboue yoksa) ilk tercih olarak Sabri derim. Çok begenilen Gonul'un özellikle milli forma altındaki performansını gördükten sonra. Sabri Galatasaray'da kalmalıdır. Galatasaraylılığın ne demek oldugunu göstermek için de olsa bu takımda kalmalıdır. İşine bakan tribunde oturdugunda surat asmadan Gsın her golune sevinen adamdır, sakatken bahanesiz bir sekilde her gs macında tribunde oturan adamdır sabri. tuncayın uclusune yanıt verebilmek icin bir yerlerini yırtan adamdır sabri. kafası muhtemelen cok calısmayan ama galatasaraya asık bir adamdır sabri. bu takımdan sabri giderse takımın ruhu gider.

Barakuda dedi ki...

öz evlatlarına galatasaray ihanet falan etmemiştir..

öz evlatları onları var eden galatasaray'a ihanet etmiştir..

kralınız hakan şükür tvden durmadan gs'ye çakmıştır, takım için hiyerarşi yaratıp yabancıların emeğini çalmıştır, takıma direkt olarak kötülük yapmıştır..

küçük kaptan galatasaray'da 40 yaşına kadar oynamamanın cezasını gençler gs maçında gs taraftarına kolunu geçirerek kesmiştir..

sabri.. 2-5lik kocaeli maçını bir izleyin bakalım neler göreceksiniz o bizden daha çok galatasaraylı olan sabri'de? o maçtan bir gün önce takımın abilerinin bülent korkmaz'la yemek yediğini blogları biraz takip eden adam rahatlıkla bilir.. kurun bağlantıyı.. o maç taner kontralarda farkı açarken sabri eli burnunda idmanda düz koşu temposunda geri dönüyor muydu dönmüyor muydu? ya rijkaard'a yapılanlar? sabri bu yeniçeri kibrinin son üyesidir..

yazın gs tv'de şunu diyebilmiş bir adamdır: "Sabri Sarıoğlu: Ayhan Ağabey’in bende yeri ayrıdır. Ailece de görüşüyoruz. Çok sevdiğim bir ağabeyimdir. Galatasaray için yaptığı hizmetleri hiç kimse tartışamaz. Tepkilere gelince, sadece Ayhan Ağabey değil Mustafa Sarp da tepkiler aldı. Ama ben bu tepkilerin haksız olduğunu düşünüyorum. Keşke Ayhan Akman ile Mustafa Sarp gibi Galatasaray’ı çok seven, Galatasaray için canını verebilecek, sahada varını yoğunu veren futbolcuların sayısı biraz daha çok olsa Galatasaray tutulamayacak bir takım olur zaten."

bunları kafası bu işte.. galatasaray falan önemli değil.. gs ın başarısı önemli değil.. bunlar çete.. sülük gibi bir çete.. çıkarcı ve bencil.. yabancıların kuyusunu kazmak için saha içinde pas vermeme dahil tonla şerefsizliği yapmış adamlardan bu sabri.. arda kardeşi gibi.. siz sabri en gereksiz yerde rakip kaleciye kadar pres yapınca ona hayran olmaya devam edin.. bense onun bu hareketlerinin tamamen göz boyamak ve yavşaklık olduğunu düşünüyorum.. bu adam da kendini gerçek galatasaraylı sayıyor.. onu savunanlar da insanları sabri'dne daha az galatasaraylı olmakla itham ediyor.. ne güzel be..

gs de oynadığı için trilyonlar kazanan adamlar benden daha fazla galatasaraylı olamaz.. galatasaray'a defalarca ihanet etmiş adamlar galatasaraylı hiç olamaz..

hiç bir isim o armadan büyük değildir.. galatasaray'ın vefasını vefasızlık olarak addedip daima daha fazlasını isteyen kibirli ve bencil uefa tayfasının(çoğundan) nefret ediyorum.. bunun sebebi de bizzat kendileri..

M.T dedi ki...

Bu konuda yorumum bellidir... Türk Telekom Arena'da o ruhtan binlerce bulabilirsiniz. Seviyorum sizi:)

ozhano dedi ki...

Sevgili M.T, seni Galatasaray maçlarını birlikte izlediğin o dörtlüye (M.H.T'nin olduğu grup) havale ediyorum.