Sayfalar

27 Eylül 2011 Salı

Bir Okuyucumuz Gözüyle Galatasaray-Eskişehirspor Maçı (DHA'dan Cemal)

Bloga zaman zaman siz değerli okuyucularımızın görüş ve düşüncelerini de taşıyoruz. Bu sefer "Sana Koca Bir Özür Ujfalusi" başlıklı yazımıza bıraktığı yorumla çiçeği burnunda DHA muhabiri sevgili Cemal'in yorumlarını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

"Galatasaray Eskişehirspor karşısında adeta kendini buldu diyebiliriz. Eskişehirspor karşısında oynayan takımların oyun hızını düşürmemeleri dikkat çekici. Bir takımın karşısında pas trafiği iyi olan rakip çıktığında yapacak iş bellidir. Rakibi kendi oyunuyla vur. Bu maçta Eskişehirspor'un pas trfaiğine engel olan bir takım vardı. Normalde Eskişehirspor topu iyi kullanan bir takım görünümüne sahip. Bu maçta Galatasaray Eskişehirspora orta sahada bir duvar gibiydi. Karşılaşmanın 70. dakikalarında isabetli pas kullanımı Galatasaray'ın 200, Eskişehirspor'un 71'lerde olduğunu gördüm. Arada uçurum var. Dünya kuluplerine baktığımızda da klasik örnek Barcelona. Barcelona iyi top kullanan bir takım.Rakiplerini paslarıyla yoran bir takım.Onlar da yenilebiliyor. Nasıl oluyor bu? Karşılarında aynı garanti paslarla oynayan bir takım olduklarında oluyor. Eskişehirspor gibi topa iyi sahip olup olumlu paslarla kaleye gelen bir takımın sahada olmadığını görmek şaşırtıcı değil. Orta sahada Galatasarayın 'garanti paslarla' oyunun yönünü değiştirerek forvet hattına topu akıllıca vermesi sayesinde bu gerçekleşti.

Her takımda mutlaka her an yaptıklarıyla takımının pimini çekecek bir oyuncu var. Galatasarayda da Gökhan Zan. Gökhan Zan'ın oyun stiline baktığımızda her an top kaybedecekmiş hissi uyandırmıyor değil. Beşiktaş'ta da bu durum böyleydi. Bu yüzden takım arkadaşının bazen çektiği pimi görüp Ujfalusi gibi oyuncuların bomba düzeneklerinden anlaması gerektiğini farkına vardık. Beşiktaş bunu yapamadı ki bombayı Galatasaray'a verdi. Galatasaray 'cam adam' lakaplı bu oyuncunun hatalarını en aza indirme yoluna gitmiş. Maça da bakıldığında bunda da başarılı olmuş diyebiliriz. Eskişehirspor'da da Batuhan bana göre adeta canlı bomba gibi. İnsanlar meslek hayatlarında yaptıkları hareketler ve sergiledikleri başarılarla saygı görürler. Batuhan Eskişehirspor'da kendini bulduğuna inanıyor.Ama bir metre yol ilerleyemedi. Gol atar mı atar. Sağlam futbolcu tabiriyle dediğimiz bir oyuncu mu hayır. Galatasaray 'Zan' altında kalmamak için aklını kullanıp bu oyuncunun eksik yönünü azaltmayı bildi. Gökhan Zan, defans bölgesinde savaşcı bir transfer olan Ujfalusi sayesinde Batuhan gibi bombanın elinde patlatmasına izin vermedi.

Gelelim yabancı Türk uyumuna. Yıllardan beri Türk oyuncuların yedek kulübesinde daha çok durduğunu görüyorduk. Hala da öyle. Oyunun savaşan kısmında Türk oyuncusunun olması gerekir tabi yanında da yardımcı güç olan ithal kaliteli bir makine.Galatasarayda bu makine Felipe Melo olmuş durumda. Ortasahada Eskişehirspor'un top kullanmasına izin vermeyenlerin başında Melo vardı. Ortasaha oyuna hazırsa forvete iyi top taşıma gerçekleşir. Forvet hattında Elmander'in peşinde adam koşturması Eskişehir defansının zor anlar yaşadığını gösterdi. Elmander olduğu yerde hiç durmadı. Devamlı yer değiştirdi. Rakibin aklını bulandırdı diyebilirim. Beşiktaş'ta Almeida gibi bir ithal ürün var. Derler ya hani "Demir mi yuttun be adam!" Aynen öyle. Bu oyuncular top beklerler, iyi gelen topları güzel kullanıp golü atarlar. Forvet oyuncusu bu mudur? Kesinlikle hayır. Bu oyuncu sağlam değildir. Bu yüzden Beşiktaş çözüm için Edu'ya başvurmuş durumda. Başarılı bir iş olacak mı ilerleyen günlerde göreceğiz. Galatasaray Hakan Şükür'den sonra böyle oyuncuya hasret kalmıştı. Forvet oyuncusu gol atamıyorsa peşinde adam koşturarak diğer takım arkadaşlarına gol şansı vermeye çalışmalıdır.

Söylemeden edemeyeceğim. Ama hala bir düzelme göremedim. Hırslısın. Hücuma katkı sağlıyosun. Çok koşuyosun. Pres gücün yüksek. Ama artık düzgün orta aç be Sabri. Hem takımın hem de milli takımın yararına bunu yap lütfen. Önündeki tek adama nasıl topu çarptırabiliyosun aklım almıyor. Bazen öyle bir orta açıyorsun ki işte diyorum Sabri böyle olmalı. Ama bazen öyle bir pas ya da öyle bir top kullanıyorsun ki saç baş yolduruyorsun ve çoğu kez güldürüyorsun. Niye mi güldürüyorsun?Sinir bozucu olduğu için.

Herkese saygılarımla. Kolay gelsin."

Kendisine biz de teşekkür ediyor, takipçimiz olan bir BJK taraftarı olarak yorumlarının devamını bekliyoruz...

1 yorum:

Adsız dedi ki...

tebrik ediyorum. güzel bir analiz olmuş.çiçeği burnunda ama yorumlar oldukça tecrübeli...