Sayfalar

11 Ağustos 2011 Perşembe

Emre’yi Niye Islıklıyorsunuz? Ayıp Değil mi Ama, Yazık O'na!!!

Dün akşam Galatasaray taraftarının Emre Belözoğlu’na ilk 15 dakika boyunca top her ayağına geldiğinde yaptıkları ıslıklama olayı Estonya ile yapılan maçın önüne geçti. Bizim basınımız zaten böyle şeyler arıyor. Amaç ortalığı karıştırmak zaten. Bir milli maçta bir futbolcunun ne olursa olsun ıslıklanması tabiî ki hoş bir hareket değil. Tasvip ediyor muyum? Sonuna kadar. İyi ki yaptı taraftar. Küfür etmedi, namusuna dokunacak bir hareket yapmadı el kol hareketi ile kızdırmadı, etmedi. Sadece ıslıkladı. Ne olacak ki ıslıklanınca. Bir yerleri eksilmez herhalde Emre’nin.
Bu arada yukarıda belirttiğim düşüncenin o sahadaki tüm futbolcular için aynı olduğu sanılmasın. Yapılan hareketi tasvip ettiğim düşüncesi sadece Emre’ye özel. Hemen herkes “yahu maç Galatasaray-Fenerbahçe maçı olur anlarım, ne anlamı var şimdi milli maçta Emre’ye yapılan bu tepkinin?” diyor. Hadi ya! Emre gider Türkiye-Macaristan maçında basın tribününe birine nasıl geçirdim sana der gibi kol hareketi yapar. Emre gider, Kayserispor maçında rakibe boğaz kesme hareketi yapar. Emre gider, ona buna saldırır. O zaman ucundan bucağından, yarım ağızla “doğru bir hareket değil, yanlış yapmış; ama o anki duygularla, adrenalinle normal karşılamak gerekir” denir ve korunur. Ama taraftar Emre’yi ıslıklayınca vay efendim neden böyle yapıyorlarmış? Emre özelinde diyorum ki iyi ki yaptılar. Hem ıslıkladılar sadece. Emre’yi o kadar da etkilemeyecek bir tepki. Boğazını keserim gibi, kol çıkarmak gibi işin mahkemelere kadar uzayabileceği büyüklükte ve terbiyesizce, utanmazlık abidesi bir hareket değil.

Denilebilir ki neden sen yanlışı referans alıyorsun ki? Niye almayayım. En basitinden şike-teşvik olaylarında “ama herkes şike-teşvik yapıyor kabak bizim başımıza patlıyor” derken yanlışı referans almak olmuyor mu? Bu kıstasla paça kurtarmaya çalışırken hiç sıkıntı yok, söylemde hiçbir yanlış yok; ama Emre’nin olayında “sen neden Emre’nin yaptığı yanlış hareketleri referans alıyorsun?”. Alırım Emre olunca işin içinde.

Herkes layık olduğu şekilde karşılanır, layık olduğu şekilde ağırlanır ve layık olduğu şekilde muamele görür. Emre ilk önce kendi önünü düzgünce temizlesin paklasın ondan sonra o Emre’ye yapılan hareketi yanlış gören cüruh desin ki yaw bu kadar efendi adama yapılan harekete bak. O zaman da ben çıkayım ayıp be yaptığınız, utanıyorum sizinle aynı takıma gönül verdiğim için diyeyim…

Son olarak Emre penaltıdan golü atınca kendisine yapılanlara karşılık Türkiye formasını öpüyor. Kendince şekil yapıyor. Yahu madem o forma senin için bu kadar önemli hiç mi utanmadın o formayla yukarıdaki resimdeki hareketi yapmaya! O forma sana ağır geliyor...

2 yorum:

oğuzhan dedi ki...

sonuna kadar katılıyorum sana. bu kadar hak etmeyen bir insanı nasıl milli takım kaptanı yaparlar hayret bişi.
Stadta olsam ben de ıslıklardım. goy goycubasın da aman milli oyuncumuz aman yeri diil, bu adam kadar karaktersizi var mıdır?

EBRULİ dedi ki...

Çoook haklısın.Helal olsun taraftara...Medeniyet çerçevesinde tepkiyi dile getirmektir yapılan.Tepki milli takım oyuncusu Emre' ye değil, Galatasaray' ın ekmeğini yiyip sonra şimdiki takımına transfer olunca Galatasaray' dan "Türkiye' de eskiden oynadığım takım" diye bahseden Emre' yedir tepki.Çok da doğrudur.Sonuna kadar doğrudur.