Sayfalar

21 Temmuz 2011 Perşembe

Zimbabwe'nin Cevherleri

Türkiye futbolunun içindeki kaos ve yapılan açıklamlardan sonra adaletli sonuçların çıkmayacağı düşüncesinden hareketle Cenky ile Türkiye'dekine benzer bir durumdan alnının akıyla çıkmış bir ülkenin futbolunu izlemeye karar verdik ve Zimbabwe futbolu bu bakımdan gerçekten saf bir lig olduğu kanısına vardık. Nasıl vardınız demeyin sakın biz de bilmiyoruz. İşin ilginç tarafı bir anda karar verdiğimiz Zimbabwe futboluna ilgi duyma kararından sonra orada da bizimkine benzer olayların olması ama zanlıların cezalandırılması bizim futbolumuzdan en azından kurallara kanunlara uyma açısından daha ileride olduğu sonucunu koydu ortaya.

Zimbabwe futbolunu tanıma açısından Cenky genelii itibari ile bir giriş yaptıktan sonra ben de Zimbabwe futbolunun önde gelen futbolcuları hakkında bilgi vermeye çalışacağım ki bazıları bizim de yakın olduğumuz isimler.

İlk önce tanınlardan başlayayım: Norman Takanyariwa Mapeza. Türkiye'de 1994 yılında Galatasaray'da forma giymeye başlayan Takanyariwa ilk sezonunda gösterdiği performansla herkesin beğenısını topladı. İlerleyen sezonlar bu performansını tekrarlamayamadı ve Galatasaray'dan ayrılmak zorunda kaldı. Daha sonrakı yıllarda sırasıyla Ankaragücü, Altay SK, Çanakkale Dardanelspor, ve yine Malatyaspor formalarını giydi. Bir yıllık Avusturya macerasından sonra Malatyaspor'la Türkiye'ye döndü. Daha sonra Zimbabwe'de Caps United'da top koşturdu. 2006'da Güney Afrika'nın Cape Town takımında futbolu bıraktı. 39 yaşındaki Mapeza şu anda Zimbabve'nin Monamotapa United takımında teknik direktörlük yapmaktadır. 2010 yılında geçici olarak Zimbabve Milli Futbol Takımında teknik direktör olarak görev almış olup halen bu göreve de devam etmektedir.

Avrupa'da tanınmış diğer bir önemli Zimbabveli oyunu da Benjani Mwaruwari. Bir ara adı Türk takımları ile de anılan Benjani Milli takım forması altında çıktığı 44 maçta 29 gol atma başarısı göstermiş önemli bir Zimbabveli futbolcudur. Profesyonel olmadan önce ülesinin Lulu Rovers, Zimba Africa Rovers, Air Zimbabwe Jets gibi kulüplerinde oynayan Benjani Güney Afrika ile Zimbabwe arasında oynanan bir hazırlık maçında ortaya koyduğu futbolla hayatında daha sonra çok önemli bir yere sahip olacak, mentörü Jomo Sono ile tanışmış ve Jomo'nun da refaranasıyla Jomo Cosmos'ta profesyonel olmuştur. Daha sonra 2001 yılında Avrupa'ya Auxerre ile ayak basmış ve sırasıyla Porsmouth, Man. City, Sunderland ve son olarak da halen top koşturduğu Blackburn Rovers takımlarında futbol yaşantısına devam etmiştir. Zimbabve futbolunun çıkardığı en önemli ve aynı zamanda en pahalı oyuncu olan Mwaruwari 2010 yılında milli takım kariyerine son vermiştir. İlginç bir ayrıntı: Afrika'da kabilelerin konuştuğu Bantu dillerinden biri olan Ngonde'ce de Benjani'nin isminin asıl yazılışı Mwaluwali; ne var ki Kendi bölgesinin diğer bir dili olan Shona'ca da L harfi yoktur ve L'ler R'ye dönüştürülerek yazılır. Bu sebeple ismi Mwaruwari olur. Anlamı ise karanlığın oğlu. Tipini de düşününce isme uygun bir sıfata sahip olduğu aşikar.

Biraz da fazla tanımadığımız, gelecek vaadeden, İlhan Cavcav'ın ilgilenebileceği Zimbabveli futbolculardan bahsedelim:
İlk sırada halen Milli takımında kalesini koruyan Tapuwa Kapini olması gerekir. 27 yaşındaki milli eldiven Zimbabve Premier Liginin şu anda lideri konumunda bulunan FC Platinium'un da kalecisi. Timsah (FC Platinium'un lakabı) taraftarları tarafından çok sevilen Kapini aynı zamanda takımının kaptanı durumundadır. Renkli bir kişiliğe sahip olan Tapuwa takımının penaltıcısı olarak da önemli bir görev üstlenmiştir.
Milli takımın defans blokunda çok önemli bir yere sahip olan Thomas Langu Sweswe 30 yaşının tecrübesi ile ülke futbolunun Zimbabve sınırları dışına çıkaran ve dikkat edilmesi gereken bir yetenektir. Hatta öyleki 2008 yılına kadar parçası olduğu ve Zimbabve'nin en önemli kulüplerinden biri olan Dynamos'tan Güney Afrika'nın Kaizer Chief takımına transfer olunca Dynamos'un başkanına taraftar bu futbolcuyu takımda tutma adına başarısızlığı sebebiyle istifa ettirmiştir. Bu arada Kaizer Chief de takımda bulunan 7 Zimbabveli futbolcu ile Zimbabveli futbolcular için önemli bir aşama ya da atlama tahtası haline gelmiştir.

Zimbabve futbolu adına birşeyler yazılıyorsa ya da söyleniyorsa üç tane futolcu vardır ki onların isimlerini es geçmek futbol olayına ihanetle eşdeğerdir benim gözümde. Bunlar; Vusumuzi Nyoni,Tinashe Nengomasha ve özellikle geleceğin önemli yıldızlarından biri olacağına inandığım Knowledge Musona.
27 yaşındaki Vusumuzi Nyoni nam-ı diğer Vuzi, lakabı Prens ki biz ona Bulawayolu Prens Vuzi deriz, sol açık dediğimizde aklımıza gelebilecek tüm hünerlere sahip bir futbolcudur. Sürat dersen sürat, birbirde adam geçme dersen aynen, ortalarında yüksek isabet oranı ile kulübü Germinal Beerschot'un en önemli kanat oyuncusudur. Ülkesinde Amazulu ve Highlanders FC kulüplerinde futbol oynadıktan sonra Avrupalıların çekim alanına girmiş ve Cercle Brugge'a transfer olmuştur. 2010 yılında ise Belçika futboluna göre astronomik sayılacak bir ücretle Germinal'e transfer olmuştur. Aslında Cercle Brugge'e transfer olmadan önce Blackburn'un scoutları tarafından keşfedilmiş ve biraz pişsin denerek feeder kulüp olan Cercle'ye gönderilmiştir. Nyoni şu anda takım arkadaşı Honour Gombani ile Brugge'da bir apartman dairesinde yaşamakta olup kulübü ile 2 yıllık daha kontratı vardır.
Ve en önemlisi Knowledge Musona. Benjani'den sonra Avrupa'yı sallayacağını düşündüğüm en önemli oyuncu. 21 yaşında olan Musona profesyonel olmadan önce Manyame FC, Haka United ve Aces Youth United'da futbol oynamış daha sonra şu anki kulübü de olan Kaizer Chief'e transfer olmuştur. İleriye dönük orta saha futbolcusu olarak kulübünde oynadığı 49 maçta attığı 20 gol 26 asist ile ne kadar önemli ve katkılı bir oyuncu olduğunu göstermiştir. 2010 yılında Güney Afrika Liginin en iyi genç oyuncusu ve 2011 yılında da Lesley Manyathela Golden Boot'u kazanarak başarılarını taçlandırmıştır. En kısa zamanda Avrupa'da isminin duyulacağına inandığım Musona şu anda Hoffenheim, Celtic, Sunderland, Blackburn ve Gençlerbirliği'nin takibinde. Ancak Kaizer Başkanı Kaizer Motaung futbolcunun satışıyla ilgili olarak tok satıcı konumunda olduklarını ve kendisiyle halen 4 yıllık bir anlaşmaları olduğunu söyleyerek Musona'yı isteyecek kulüplere gözdağı vermiştir.

Kısacası Zimbabveli futbolcular gerek Zimbabve liginde gerekse oynadıkları diğer liglerde başarıları ile sarsmaya geliyor. Ne diyelim biz de artık: Zimbabve Premier Lig hiç bitmesin. Söyletenler utansın...

1 yorum:

Cenky dedi ki...

Hocam muhteşem bir yazı olmuş. Ben bu sezon açıkçası adından da aldığım hazla Motor Action'ı destekliyorum.

Zimbabwe Premier Lig Hiiiiiç bitmesin!