Sayfalar

26 Mayıs 2011 Perşembe

Selçuk İnan ve Marjinal Fayda Olasılığına Perspektifsel Bir Bakış

Evet; Galatasaray'ın 2011-2012 sezonuna yönelik ilk transferi gerçekleşti ve hem Türkiye'den hem de Avrupa'dan önemli teklifler aldığı söylenen Selçuk İnan iyi bir para karşılığında Galatasaray ile anlaştı. Tabi şu anda sadece anlaşma sözkonusu bildiğim kadarıyla. Sadece ön protokoller yapılmıştır. Eğer bir Mehmet Topuz olayı daha vuku bulmazsa transfer sezonunun açılmasıyla kendisini 5 yıl Galatasaraylı yapacak sözleşmeye imzasını atacak. Gerçi Sezer Öztürk ve Emenike transferlerinden sonra Aziz Yıldırım'ın Selçuk'a bulaşacağını sanmıyorum. Neyse her Galatasaraylı'nın düşündüğü gibi inşallah öncelikle sakatlık belası O'ndan olabildiğince uzak ve performansı en az Trabzonspor'da olduğu kadar iyi olur. Gelelim olayın diğer bir tarafına. Bilindiği üzere zaten transfer döneminin bonservissiz alınabilecek en iyi oyuncusu Selçuk İnan'dı ve alındı. Ne varki işin maddi boyutu eğer konuşulanlar doğru ise bir hayli kafamı karıştırdı. Yazılan odur ki, Selçuk Galatasaray'dan ilk yıl için 6 milyon Euro, diğer yıllar için ise 3'er milyon Euro alacakmış. Yani toplam bedel 18 milyon euro. Primler, ekstralar içinde mi değil mi, garanti para mı yoksa bir kısmı oynadığı maç başına mı bilmiyorum. Ama bir gerçek var ki maliyeti Galatasaray'a bu rakamlar etrafında Selçuk'un. Açıkçası, her sezon başı söylenen "Takımdaki maddi dengeyi sarsmadan gerekli takviyeleri yapacağız" açıklaması daha ilk transfer ile Galatasaray için rafa kalkmış oldu. Takımın en önemli oyuncusu dediğimiz Arda Turan 3 milyon Euro civarlarında oynarken Selçuk'un 2 katı ile takıma katılacak olması Arda Turan'ın, sözleşmesinde sağlam bir iyileştirme yapılmadan artık bu kulüpte kalamayacağını düşünmeme sebep oldu. Tamam, Galatasaraylılık, takım sevgisi falan filan eyvallah da kendi kalibresinde anca olabilen bir futbolcunun, özellikle Avrupa'da kendini Arda Turan kadar kanıtlamamış bir futbolcunun gelip az buz değil maddi olarak 2 katına oynaması istemese de canını sıkmıştır. Artı kulüp yöneticilerinin ve Terim'in Arda ile yaptığı görüşmeden sonra bu kadar ağır bir transfer yükü ile Selçuk'u almalarının diğer bir anlamı da Arda'nın kafasında artık Terim'in varlığında bile Galatasaray'ın olmadığıdır kanımca ve gidecektir Avrupası'na. Diğer yandan bu bedel Selçuk için de ağır bir yük olacaktır. Yabancı oyuncular için bu maddi farklılık fazla bir öneme sahip olmayabilir pozitif anlamda olduğu müddetçe. Ancak takım içerisinde kendisine her yan bakışta her ters harekette bu farklılık sıkıntı yaşatabilir. Tabi Gönül diliyor ki inşallah çatır çatır futbolunu oynar ve hem taraflı hem tarafsız herkes çok para aldı ama kuruşu kuruşuna hal ediyor, helal olsun der.
Evet ben de farkındayım, kulüp bu kadar önemli bir transfer yapmış ve ben transferin ne tarafıyla ilgileniyorum. Ama ilgilenebilecek ya da eleştirilebilecek tek tarafı işin maddi yönü. Yoksa Barış, Sarp, Ayhan'dan oluşan orta sahadan sonra Selçuk'un ölüsü bile bize güzel hazlar yaşatacaktır. Tabi Cana'yı satmamaları gerektiği de ayrı bir gerçek. Çoğu Galatasaraylı'ya ters gelecektir muhakkak ama ben yine de diyeceğim; Barış da sadece futboluyla ilgilense bu takıma kesinlikle yararlı bir futbolcudur, en azından alternatiflik bazında önemlidir.

Sözün özü, bu sezonki Galatasaray'ın orta sahasının tel tel döküldüğü göz önüne alınırsa Selçuk İnan gibi önemli bir oyuncunun bu bedelle de olsa kulübe kazandırılması önemlidir. Emeği geçen herkese teşekkür etmek lazım. Bu bedelden sonra da denge menge artık ortadan kalkmıştır. Bu takıma Drogba da gelir, bir başka maliyeti yüksek oyuncu da. Yeter ki iş parada bitsin. Sanırım yeni yönetimin ilkesi bu sezon için şu: "Maliyet önemli değil, yeterki gelmek istesin ve Terim de istesin. Ya batacağız ya çıkacağız..."

Edit: Galatasaray Selçuk'un alacağı ücreti İMKB'ye bildirmiş. Buna göre; "Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar A.Ş’den, İstanbul Menkul Kıymetler Borsasına (İMKB) gönderilen ve Kamuyu Aydınlatma Platformunda yer alan açıklamada, "Profesyonel futbol oyuncusu Selçuk İnan ile 2011-2012 futbol sezonundan başlamak üzere 5 futbol sezonu için sözleşme imzalanmıştır. Bu sözleşmeye göre oyuncuya her bir sezon için 2 milyon avro sabit transfer ücreti ve maç başına 15 bin avro ücret ödenecektir." Bu yancı medya hiçbir zaman pes etmeyecek belli oldu. Bakalım bu 18 milyon haberlerini servis edenler şimdi nasıl bir döneklik ile işi rayına oturtabilecekler?

3 yorum:

selaminko dedi ki...

Yıllık 2 milyon euro + maç basına 15000 euro.
Sezonda 40 maç oynasa 2.600.000 euro. O da 5 sezonda 13 milyon euro yapar ki taraflı yayın yapıp 18,21 milyonları yazan gazetelere küfretmemiz için bize de bir sebep daha doğar.
Değer mi? Bence değer. Bu transferden sonra ben Arda'nın gideceğinden de emin oldum. Çünkü olası yabancı hakkımızı sol açıktan yana kullanacağımız su an itibariyle kesindir.

ozhano dedi ki...

selaminko,
4 işlemden bihaber bu Meriç Tunca ve türevleri...Hala daha adamın aldığı parayı az gösterdiler yazıyorlar ya ah kulüp çat diye açacak davaya kallavi bir şekilde. İşte o zaman yönetime helal olsun derim...

selaminko dedi ki...

Selcuk İnan transferi benim acımdan ne olursa olsun cok önemli. Uzunca bir süredir kaliteli yerli oyuncuya yatırım yapılmıyordu. O nedenle bu hallere düştük. Bir de işin şu boyutu var. Adam sadece 1 sezondur iyi performans göstermiyor. 3-4 sezondur iyi gidiyor ve her sene üstüne birşeyler koyuyor. Geçenlerde Ümit Karan bi programda demişti: Ben GS gelmek için 3-4 sene iyi oynamak zorundaydım ama şimdi öyle değil diye. hak vermiştim. Bu nedenle selcuk transferi cok yerinde oldu.