Sayfalar

12 Ekim 2009 Pazartesi

Terim/Lucescu/Daum/Sağlam

Ve Fatih Terim Milli Takım'a veda ediyor. Ermenistan maçı sonrası Milli Takımımız için yeni bir dönem başlayacak. Gönül isterdi ki İmparator kariyerindek tek eksik olan Dünya Kupası'na Milli Takımımızı götürsün ve ertesinde yine zirvedeyken bıraksaydı. O durumda bırakır mıydı bırakmaz mıydı bilmem ama Fatih Terim gibi bir fenomen için olması gereken oydu. Ülkemizde kariyerinde ne kadar başarılı olursan ol en son yaptığın ile hatırlanırsın. Fatih Terim için de çoğu kişinin hatırlayacağı şey Milli Takım'ı Dünya Kupası'na götürememek olacak. Kimse 2008 Avrupa Şampiyonası'nda öyle ya da böyle yaşattığı sevinçleri, Şampiyonlar Ligi'ndeki, UEFA Kupası'ndaki başarıları vs. hepsi gözardı edilip son hali gözönünde bulundurulacak. Ama şu an için... Fatih Terim için ulaşılması gereken bir başarı muhakkak vardır ve artık ismini tekrar üst sıralara çıkaracak bir takımda kariyerine devam edecektir ki "Fatih Terim artık bitti" derken Avrupa Şampiyonası'nda yine onunla gelen başarı bunun en güzel örneğidir.

Evet Milli Takım artık önüne bakacak ve başına getirilmek istenen ilk isim kimseyi şaşırtmamıştır: Mircea Lucescu. Türkiye olarak aşığıyız Lucescu'nun. Galatasaray, Beşiktaş ve Shakhtar'daki başarılarını gözardı etmek söz konusu değil ama Türkiye olarak hangi takım t.d. sini gönderirse ilk isim olarak Lucescu ismini duymaktan artık gına geldi. Fenerbahçe geçen sezon Aragones'i gönderdi ilk alternatifi Lucescu olarak gösterildi. Arkasından Galatasaray için ismi çok süre gazete sayfalarını süsledi. Eminim Beşiktaş yönetimi M. Denizli'yi gönderme gibi bir yola başvurursa ve Lucescu Milli Takım'ı düşünmezse yine ilk söylenecek isim Lucescu olacaktır ki Mustafa Denizli geçen sezon bitiminde "ben yokum" dediğinde Demirören Lucescu ile irtibata geçmişti.

Açıkçası Türkiye'de Lucescu için bu kadar istek olması ilginç. Tamam başarılı olmuştur iyidir güzeldir ama adam boşta değil ki. 2011 yılına kadar Shakhtar ile kontratı var. UEFA Kupası'nı kazanmış. Keyfi yerindedir muhakkak orada. İyi de para kazanıyor. Neden gelsin ki? Ayrıca konuşulan kişi Lucescu Türkiye'deki atmosferin, futbol anlayışının nasıl olduğunu çok iyi biliyor. Türkiye'deki mükemmelliyetçi anlayışa girip medyayla taraftarla onunla bununla uğraşacağına UEFA Kupası'nı kazanarak çok büyük kredi elde ettiği Ukrayna'da kalmak daha mantıklı.
Sonuç olarak, yine önümüze gelen ilk isim Lucescu oldu. Bu tercih eğer ciddi ise ve gerçekleşirse Milli Takımımız için doğru mu yanlış mı olur bilemiyorum ama iş madem Türk Futbolu'nu ve futbolcusunu iyi tanıyan bir teknik direktör bulmaksa Daum'u getirelim. Adam zaten Türkiye aşığı. Milli Takım'ın başına geçsin devam etsin kariyerine. Hatta Fenerbahçe ile birlikte devam etsin. Ama kulislerde Ertuğrul Sağlam ismi dolaşıyormuş, olursa ne kadar dayanabilir bu görevde kalmaya ya da ne kadar arkasında durulabilir tam bir muamma. Bu göreve gelirse kaldıracabileceğinden pek emin değilim. Bakalım kim gelecek?

6 yorum:

nebuchadnezzar dedi ki...

bence yılmaz vural getirilmeli hiç olmazsa kaybederken gerçekleri, sahadayken kendini, antremandayken hoca olan biri...

bnm oyum ondan yana kullandırırlarsa.. :D

yabancı hoca luce olsun ama gelmez, yok yok frank olsun rijkaard ından :D

oda olmazsa bbizim halısahanın çaycısı olsun... ne olsa dandun futbol oynuyoruz... ::D:D:D:D:

ZorAdam51 dedi ki...

Valla abi benim önerim Şenol Hoca ya da Raşit Hoca.Blogumda da yazdım.

http://zorturkler.blogspot.com/2009/10/gule-gule-terim.html

Emin ol ben 2008'de ki haliyle hatırlayacam.

ozhano dedi ki...

@ nebuchadnezzar
alternatifler arasından çaycı en mantıklısı :)

nebuchadnezzar dedi ki...

@ozhano

tşkr ederim... :D ne diyebilirizki...
tarih asla affetmez... :D

nebuchadnezzar dedi ki...

http://www.milliyet.com.tr/Spor/SonDakika.aspx?aType=SonDakika&KategoriID=14&ArticleID=1149836&Date=13.10.2009&b=Yilmaz%20Vural:%20Milli%20takim%20teknik%20direktorlugune%20talibim

muahhahahahahaha :P

ozhano dedi ki...

@nebu
İçine mi doğdu desem, Yılmaz Vural ile bağlantın var mı desem bilemiyorum ama turnayı 12 den vurmak deyime buraya cuk oturdu. O zaman t.d. Vural, yrd. da çaycı olsun.