Sayfalar

18 Mayıs 2009 Pazartesi

Kaçan Balık Büyük Oluyor

fm2009 fanatikleri çok iyi bilirler bu ismi. fm'nin diğer serilerinde fazla ismi duyulmamak ile birlikte 2009 serisinde tam bir "wonderkid" durumuna getirilmiştir. Bazıları nihayetinde bir oyun diye düşünse de ben bu oyunun scoutlarının gerçekten işlerini gerçekten çok iyi yaptıklarını düşünüyorum. Tabiki içlerinde muhakkak fos çıkabilecekler de olacaktır. Örneğin, Julius Aghahowa,Dario Srna. Ama görev aldıkları ligleri çok iyi gözlemledikleri bir gerçek. Sinan Bolat da Belçika scoutunun çıkardığı son yetenek.Daha 2-3 sezon önce adını ilk kez duymuştum. Gençlerbirliği'ne transferi düşünülüyordu. O zaman araştırmıştım fazla bir şey bulamadım hakkında. Ama sayın Cavcav'ın "daha bu yaştaki bir kaleciye bu kadar para istenir mi" sözlerini çok iyi hatırlıyorum. Demek ki Genk boşuna sağlam para istememiş. Anlaşma olmayınca futbol hayatına Genk'de devam etti. Geçen sezon da Fenerbahçe ile adı anıldı. O da olmadı. İyi ki de olmadı. Büyük ihtimalle ikinci hatta üçüncü kaleci olacaktı Fener'de potansiyeline rağmen. Standard Liege ile anlaştı en sonunda. Hafta sonu Gent ile olan maçlarını izledim. Gerçekten fm'dekilerin dediği kadar var. Hatta daha fazlası var. 1-0 oldu maçın ilk yarısında skor ve daha sonra dakika 92 de Liege aleyhine penaltı verildi. Penaltıyı kurtardı ve maçın kahramanı oldu. Maç içinde de kurtardıklarının haddi hesabı yok. Maçbitiminde bütün stad Sinan diye bağırıyordu, arkadaşları da omuzlarına almışlardı Sinan'ı. Tüylerim diken diken oldu bir Türk olarak. Ligi aynı puanla (77) Anderlecht'in arkasında ikinci olarak tamamladılar. Bu da Sinan'ın başarısını daha iyi gözler önüne seriyor.

Benim asıl bahsetmek istediğim bu adamı kaçırmamalı bizim Milli takım yetkilileri. Nitekim yakın zaman önce Türkiye Ümit Milli Takım aday kadrosuna çağrıldı ama bir maç milli takım kadrosuna dahil edilmelidir kanımca. Zira kısa zaman içinde Avrupa liglerinin en iyi kalecileri arasına gireceğinden kuşkum yok. Elden kaçırmaya gelecek bir oyuncu değil. Aslında Standard Liege'ye transfer olmasa Galatasaray'ın kaleci arayışları içinde biçilmiş kaftan olabilirDİ. Ancak bu saatten sonra çok zor. Ne diyelim. Belki de böylesi en hayırlısı. Ama bu performansı ile Liege de onu çok fazla tutamaz.
(Bir de Bogdan Stancu var ki o da allah allah yani. Steaua Bükreş'te oynuyor. Onu da tv'de izledim 3-5 kere. Galatasaray'daki Baros'un yanına uyabilecek çok iyi bir ileri uç adamı. Ama çok fazla taliplisi var. Büyük ihtimalle Premier Lig'e gidecek.)

Hiç yorum yok: